Eğitim İçeriği

Şirketlerde kişiler ve özellikle de departmanlar arasında yaşanan, temel olarak görev ve hedefler arası uyuşmazlık ile yapısal farklılıklardan kaynaklanan çatışmaları yönetmek için seçilmesi gereken yaklaşım tarzlarını inceleyen, kişilerin eğilimlerini dikkate alarak hangi durumlarda nasıl davranılması gerektiğini anlamalarını ve bu konudaki becerilerini geliştirmelerini hedefleyen bir eğitim.

Eğitimde Thomas Kilmann çatışma testi uygulanarak katılımcıların 5 farklı yaklaşımdan (Rekabetçilik, Tavizkârlık, İşbirliği, Uzlaşma, Kaçınma) hangilerini tercih ettikleri ve aldıkları puanlar iş dünyasının ortalamaları ile kıyaslanarak ortalamanın üstünde/altında çıktıkları alanlar belirleniyor. Her tarzın artı ve eksisi tartışılarak hangi durumda hangi tarzı seçmeleri gerektiği üzerinde örneklerle tek tek duruluyor. Ardından bir uzlaşma vakası uygulaması, uzlaşmalarda güç dengesi, uzlaşma çözümleri ile sorunlu durumlarda güvenli iletişim (assertiveness) yaklaşımı işleniyor.

Eğitim esnasında birçok bilmece ve uygulama yardımıyla katılımcıların zihinsel yönden egzersizin önemini kavramaları sağlanacak ve daha sonraki yaşamlarında bunları pratik bir biçimde hayata geçirmeleri için gerekli teknikler aktarılacaktır.

Eğitmen Bilgileri

ARZU İREZ

Avusturya Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Arzu 32 yıllık iş hayatının büyük bir kısmını başta P&G olmak üzere ağırlıklı olarak çok-uluslu şirketlerin Satış ve Pazarlama bölümlerinde geçirmiş, sırasıyla MT, Ürün müdürü, Grup Ürün Müdürü, Pazarlama Müdürü ve Pazarlama Direkötörü olarak değişik boyutlarda ekipler yönetmiştir.

Profesyonel iş hayatı boyunca yurtiçi ve yurtdışında birçok mesleki eğitim aldığı ve bunları uygulamalı olarak hayata geçirdiği düşüncesinden yola çıkarak 2007 yılında eğitmenlik/danışmanlık sektörüne adım atan Arzu İrez 12 yılı aşkın sürede 200’den fazla şirkette 10,000’den fazla kişiye eğitim vermiştir. 1250 günlük eğitmenlik tecrübesinin içinde hemen hemen tüm sektörler ve buralarda faaliyet gösteren büyük şirketlerin işe yeni başlayan MT’lerinden CEO’larına kadar çok geniş bir gam mevcuttur. Eğitmenliğin yanısıra üstdüzey yönetici koçluğu da yapmış, üniversitelerde, şirket/bayi toplantılarında konuk konuşmacı olarak görev almış, yurtdışında yabancı dilde global eğitim programları vermiş ve Türkiye’de faaliyet gösteren dünya devi birçok kuruluşun global eğitimlerinin Türkiye bacağını yürütmüştür.

Satış/Pazarlama ve kişisel gelişim alanlarında da sıkça eğitim vermesine rağmen en çok tercih edilen konu başlığı “Yönetim ve liderlik becerilerini geliştirme”dir. En güçlü yanı şirketlerin/kişilerin ihtiyaçlarına ve sürelerine uygun içerik ve akışta eğitim programları tasarlamak ve bu eğitimleri İngilizce/Türkçe olarak iki ayrı dilde verebilmektir.

Arzu İrez dünyanın önde gelen ilk 10 danışmanlık firmasından biri olan Accenture’ın Türkiye’de akredite ettiği tek eğitim danışmanıdır ve bu şirketle faaliyetlerini Türkiye ve komşu ülkelerde sürdürmektedir. Ayrıca Management Blanchard International’ın da kontratlı akredite eğitim danışmanı olan İrez Yönetim Danışmanları Derneği üyesidir.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

“Uzlaşma Yönetimi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.