ÇOCUKLARDA RESİM ÇİZMENİN ÖNEMİ!

cocuklarda-resim-cizmenin-onemi

ÇOCUKLARDA RESİM ÇİZMENİN ÖNEMİ!

Çocuklar resimlerinde bize kendi iç dünyalarına ait ip uçları verir. Her ayrıntıyı hissettiklerini, düşündüklerini anlamak için bizlere kapı açar. Dolayısıyla çizimlerin keşfedildiği yaşlarla birlikte resim, çocuklar için önemli bir aktivitedir. Sözel yolla anlatamadıklarını çizimleri ile anlatırlar.

Çizdikçe anlamlandıramadıkları süreçleri anlamaya ve karmaşaları çözmeye başlarlar.

Peki, Resim Çizmenin Çocuğa Sağladığı Faydanalar Nelerdir?

  • Sağ ve Sol Beynin Birlikte Çalışması

Sağ beyin bizim sanatsal yanımızken, sol beyin analitik yanımızdır. Resim yaparken iki yarım küre koordineli bir şekilde çalışmaya başlar. Bunun için resim yaparken belirli bir tekniğe dahi gerek yoktur. Sadece serbest resim yapmak yeterlidir.

  • Konsantrasyon Gücünü Arttırma

Resim yapmanın konsantrasyon süresine ve gücüne pozitif etki yaptığını söyleyebiliriz. Çocuğunuzun yaptığı resimleri takdir etmeniz onu bu yönde motive edecektir. Sizin çocuğunuza verdiğiniz olumlu dönütler ile çocuğunuz takdir toplamak isteyeceği için resim başında geçirdiği süreyi arttıracaktır. Böylelikle oluşan döngü konsantrasyona pozitif etki yaratacaktır.

  • El-Göz Koordinasyonu Geliştirme

Resim yapmak çocukların el-göz koordinasyonunu geliştirmekte oldukça faydalıdır. Bunun yanında farklı etkinlikler ile de desteklenmedir.

  • Duygudurum Kontrolü Sağlar

Çocuklarda aynı biz yetişkinler gibi bir çok duygu yaşarlar. Bizden ayrılan tarafı ise yaşadıkları duyguları tam anlamıyla anlamlandıramaz ve bizler gibi kolayca sözel yoldan aktaramazlar.

Resim yapmak, oyun oynamak onların bu duygularını anlamasında ve boşaltmasında çok faydalıdır.

Serbestçe çizdikleri resimler ile içinde bulundukları duygularını dışarı aktarabilir ve iyileşme sürecine katkı sağlarlar.

  • Sorumluluk Duygusunu Geliştirir

Çocuklarını yaptıkları resimlerle ile sizden takdir toplamaya başladıklarında bu konuda daha çok çaba sarf etmeye başlayacaklardır. Artık onlar için anne/baba’nın beğeneceği bir resim yapmak eğlenceli bir görev haline gelmiş olacaktır. Bu durum onların sorumluluk duygularının gelişmesinde fayda sağlamaktadır.

Küçük yaşlarda temelleri atılan bu duygular, yetişkinlik döneminde aynı şekilde tekrarlanmaktadır.

  • Özgüven Gelişimini Destekler

Yaşının ve çabasının bir getirisi olarak resimlerinin daha iyi olduğunu fark eden çocuk (anne/baba’nın geri dönütleri de burada fazlasıyla etkilidir.) daha özgüvenli çizimler sergileyecektir.

  • Aile Bireylerinin Kaliteli Zaman Geçirmesini Katkı Sağlar

Resim yapmak sadece çocuklara özgü bir etkinlik değildir. Yukarıda bahsettiğim alanların birçoğu yetişkinler içinde geçerlidir.

Resim başlı başına zevkli ve keyif veren bir aktivitedir. Ailece yapacağınız özel resim saatleri ile çocuğunuz ile olan iletişim köprüsünü daha da sağlamlaştırabilirsiniz.

Psikolojik Danışman Dilara AÇIKGÖZ

Dikkat - Online danışmanlık hizmeti, herkese uygun bir hizmet değildir.
İntihar veya kendine zarar vermek gibi düşüncelere sahipseniz, sitedeki hizmetler size uygun olmayabilir.
Bu durumdaysanız aşağıdaki yardım numaraları ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Acil Yardım Hattı: 112, Polis İmdat Hattı: 155, Aile İçi Yardım Hattı: 183, Uyuşturucu İle Mücadele Yardım Hattı: 191