Engellerle Nasıl Başa Çıkılır

16 Eylül 2023

engellerle-nasil-basa-cikilir

Hayatın doğal döngüsü içerisinde normal olarak belli engeller ile karşılaşacağız. Eskilerimizin dediği gibi onlar hayatın tadı, tuzu. Peki bu karşılaştığımız engellerin farkında mıyız? Aşmaya mı çalışıyoruz? Yoksa etrafından mı dönüyoruz?

Çözüm süreci her zaman farkındalık ile başlar. Engelle karşılaştığımızı fark etmek ilk ve en önemli adımdır. Bazı engeller bariz bir şekilde elimizi kolumuzu bağlarken bazıları ise hemen hemen hiç farkında olmadan gerçekleşir. Bu noktada tehlikeli olan aslında farkına varmadığımız engellerdir.

Yine navigasyon örneğinden ilerleyecek olursak, program belirlediğimiz hedefe nasıl ulaşacağımızı bize gösterir ama o yol üzerinde olan yol çalışmasını ve onu nasıl aşacağımızı bize göstermez. Kapalı yolu görüp alternatif yollar aramak da bizim seçimimize bağlı, hedeften vazgeçip geri dönmekte. Ancak vazgeçmeyip alternatif yollar aradığımız zaman bazen çok daha kısa bir yol ile de tanışabiliriz.

Daha hayatın içinden bir örnekle açıklayacak olursak; çok istediğimiz bir şirkette tam bize uygun bir pozisyonun açık olduğunu öğrendik ve çok sevindik. Bulduğumuz pozisyon tam bizin kariyer planlamamıza uygun. Ancak yöneticiler İngilizce seviyemizin yeterli olmadığını söylediler. Bu noktada o hayalimizdeki pozisyondan vaz mı geçeriz? Yoksa İngilizcemizi geliştirmek için acilen bir kursa mı yazılırız? Bu noktada iki seçim de bizin inisiyatifimize kalmıştır. Ya hedef değiştirecek ya da hedefimiz doğrultusuna yeni adımlar atacağızdır.

Görüldüğü üzere karşılaştığımız engeller her zaman bizi durdurmak veya yolumuzdan alıkoymak zorunda değildir. Krizi fırsata çevirme şansını bize sunarlar fark etmeden.

Hedeflerim doğrultusunda karşılaştığım engeller:

Engellerimizin farkına varmak ve konuda harekete geçmek hedeflerimize ulaşmamız aşamasında çok işimize yarayacaktır. Peki engellerimizi aşma tarzımız bizlere ne katar? İşte bu noktada yine kendimizi tanımaya başlıyoruz. Otomatik olarak yaptığımız bazı hareketlerin aslında kişiliğimiz hakkında ne kadar çok bilgi verdiğine şahit oluyoruz. Demin de bahsettiğim gibi engeli aşmak da bizim elimizde onun etrafından dolanmakta. Bu en basitinden risk alan bir yapımız mı var yoksa daha sağlamcı ilerlemekten mi hoşlanıyoruz gibi basit ama etkin bir farkındalığa ulaşmamızı sağlar.

Bu sayede engelleri aşarken farklı yolların da olduğunu görmüş oluruz. Böylece iletişim içerisinde olduğumuz insanlar karşılarına çıkan engelleri aşmak için bizden farklı yolları kullandıkları zaman onlara uzaydan gelmiş muamelesi gösterirken bir daha düşünürüz. Kendimizi tanırken aslında gök kuşağında ne kadar farklı rengin olduğunu da fark ediyoruz. Bu da iletişimde olduğumuz diğer insanların hal ve hareketlerini daha esnek bir çerçevede değerlendirmemize yarıyor. Kim bilir tek doğrunun bizim doğrumuz olduğu konusunda inat etmezsek, belki diğer insanlardan da işimize yarayabilecek yöntemler, bakış açıları öğrenebiliriz.

Hedeflerime ulaşmak için karşıma çıkan engelleri aşma yöntemlerim:

Dikkat - Online danışmanlık hizmeti, herkese uygun bir hizmet değildir.
İntihar veya kendine zarar vermek gibi düşüncelere sahipseniz, sitedeki hizmetler size uygun olmayabilir.
Bu durumdaysanız aşağıdaki yardım numaraları ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Acil Yardım Hattı: 112, Polis İmdat Hattı: 155, Aile İçi Yardım Hattı: 183, Uyuşturucu İle Mücadele Yardım Hattı: 191