Gülümsemek Bulaşıcıdır

01 Ekim 2023

Burak

Ne derler bilirsiniz “ gülmek en iyi ilaçtır.” Niçin güldüğümüzü, bebekleri güldüren şeyleri, gergin olduğumuzda neden güldüğümüzü anlamaya çalışmak için çalışmalar yapıldı. Bunların sonucunda gülmenin evrensel olduğu kanıtlandı. Peki gülmek hakkında daha başka neler biliyoruz?

Bilinçli olduğu kadar kalpten gelen gülümseme birçok şey ifade ediyor aslında.

Sözsüz iletişimin ilk adımı olan bu eylem gerçek olduğunda bağ kurar, samimiyetsiz olunca endişe tetikler, zorlama olduğunda ise rahatsızlık yaratırmış.

Fakat gerçek bir gülümsemenin İnsanlara, hayata, hayatın zorluklarına karşı etkisini, Bir insanı gülümseyerek nasıl etkileyebileceğimizi, daha iyi ikna edebileceğimizi ve kendimizi ona daha kolay bir şekilde sevdirebileceğimizi biliriz. Zira gülümsemek en uzak insanları bile yaklaştırır birbirine. Kalpten kalbe köprüler kurar ve sevgi akışını sağlar. Ayrıca kalbe de iyi gelir; çünkü gülümsemeyi bilen bir bir insan daima neşeli, mutlu, huzurlu olmayı da bilir.

Zihninizi ve bedeninizi dengeye tutmak için iyi bir gülümseme kadar hiçbir şey daha hızlı ve güvenilir olamaz.

Örneğin Kişi sabah aynada kendine gülümsemesi anında bile beyin karşıdan aldığı gülümseme sinyalini yakalar. Ayrıca gülümsemek için kullanılan kasların sinyalleri de beyne gider. Bu davranışları yorumlayan beyin yapımız mutlu olduğumuz kararına vararak mutluluk hormonlarının üretimini arttırır.

Peki nedir bu hormonlarımız? Zevk almamızı, mutlu olmamızı sağlayan pek çok hormon vardır. Seretonin hormonu ile kişi mutlu olurken, dopamin hormonu ile zevk alır ve odaklanır, oksitosin ile sevgi ihtiyacını karşılar. Aynı zamanda acı hissinin de azalmasını sağlamalarıyla bilinirler. Bu hormonları aktif bir hale getiren bir gülümsemenizdir.

Bu yüzden gerek çevrenize, gerekse aynada kendinize gülümsemeniz günü mutlu geçirmeniz noktasında sizlere destek olacaktır.

 

Gülümsemek o kadar etkilidir ki yapılan bir diğer araştırma sonucuna göre karşı tarafa mesaj ile gönderdiğiniz gülümseme emojisi bile kişide mutluluk hormonlarının artışını sağlıyor.

Ayrıca komedi filmleri izleyen kişilerin film anında ve film sonrasında mutluluk hormonlarını daha fazla salgıladıkları görülmüştür. Gülümsemek ruhun olumlu duygularla dolmasını sağladığı gibi vücudun bağışıklığını da güçlendirir.

Gülümsemek evrensel olarak bir mutluluk belirtisidir. Dünyanın neresine giderseniz gidin, bulunduğunuz yerin dilini konuşamasanız bile gülümsemenizle insanların size daha farklı davrandıklarını hissedebilirsiniz. , Aynı zamanda insanlar tarafından gülümsemenizle kendinden emin ve özgüvenli olarak algılanabilirsiniz.

Gülümseyin, ne olursa olsun. Hem kendinize hem sevdiklerinize ve sevenlerinize değer verin ; Çünkü gülümsemek bulaşıcıdır. Sanırım bulaşıcı olup bana da bulaşmasın diyeceğimiz tek şeydir gülümsemek….

Dikkat - Online danışmanlık hizmeti, herkese uygun bir hizmet değildir.
İntihar veya kendine zarar vermek gibi düşüncelere sahipseniz, sitedeki hizmetler size uygun olmayabilir.
Bu durumdaysanız aşağıdaki yardım numaraları ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Acil Yardım Hattı: 112, Polis İmdat Hattı: 155, Aile İçi Yardım Hattı: 183, Uyuşturucu İle Mücadele Yardım Hattı: 191