Kabul ve Adanmışlık Terapisi Nedir ?

Burak

Psikolog

Deniz Sadi

16 Haziran 2024

kabul-ve-adanmislik-terapisi-nedir


Kabul ve Adanmışlık Terapisi (ACT) Nedir ?


Kabul ve Adanmışlık Terapisi (ACT); depresyon, anksiyete, OKB, kronik ağrı ve madde kullanımı gibi çeşitli psikolojik ve tıbbi durumlarla mücadele eden gençler ve yetişkinler için uygulanan bir davranış tedavisidir. ACT, zor düşünceleri ve duyguları yönetmek için “düşünceleri/duyguları uzaklaştırmak” veya “düşünce/duyguların davranışlarımızı kontrol etmesine izin vermek” fikrine dayanır. ACT sayesinde birey, zor duygu ve durumları etkili bir şekilde nasıl kabul edeceğini ve bunlarla nasıl başa çıkacağını bilir, yararsız düşünce ve inançları göz ardı eder ve yaşamındaki en değerli şeylere odaklanarak hareket eder.


Kabul ve Adanmışlık Terapisinin Amacı (ACT) Nedir?

Kabul ve Adanmışlık Terapisi (ACT), ilk olarak 1980’lerin sonlarında Profesör Steven Hayes ve meslektaşları tarafından geliştirilen nispeten yeni bir terapi türüdür. ACT, hem yetişkinler hem de çocuklar için olağanüstü sonuçlara ulaşılmasını sağlamaktadır. Daha anlamlı bir hayata doğru ilerlemek için bilişsel ve davranışsal teknikleri kullanır. ACT, bizi kişisel kontrolümüz dışında olanı kabul etmeye ve yaşamı iyileştiren eylemlerde bulunmaya ve bu yolda kendimizi adamaya teşvik eder. Bunu yaparken ACT, anlamlı bir yaşam için potansiyelimizi en üst düzeye çıkarmayı amaçlar.


Anksiyete için Kabul ve Adanmışlık Terapisi


Herhangi bir tedavi programında kaygının nedenini belirlemek ve bu nedeni ele almak önemlidir. Kabul ve Adanmışlık Terapisi (ACT), hepimizin yaşadığı doğal kaygı akışını kabul etmek ve yönetmek için genel teknikler sağlamanın yanı sıra bireysel sorunları ele almayı amaçlar. ACT aracılığıyla çocuklara rahatsız edici düşünce ve duyguları fark etmeleri öğretilir. Ancak ACT’deki amaç, endişeyi kontrol etmek veya ondan kurtulmaya çalışmak değildir. Kaygı, doğal bir durum olarak kabul edilir. Çocuklar, korkulan durumlardan kaçınmak için genellikle bir şeyleri kontrol etmek eğilimindedir. Ancak aşırı kontrol, yalnızca kaygıyı artırır. Bu nedenle bu çocukların kaygılarını kontrol temelli tekniklerin dışında yönetmelerine yardımcı olacak yollar bulmamız gerekir. ACT bize rahatsız edici duyguları onlardan kurtulmaya çalışmak yerine bu duyguları kabul etmeyi ve onlara tahammül etmeyi öğretir.

Dikkat - Online danışmanlık hizmeti, herkese uygun bir hizmet değildir.
İntihar veya kendine zarar vermek gibi düşüncelere sahipseniz, sitedeki hizmetler size uygun olmayabilir.
Bu durumdaysanız aşağıdaki yardım numaraları ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Acil Yardım Hattı: 112, Polis İmdat Hattı: 155, Aile İçi Yardım Hattı: 183, Uyuşturucu İle Mücadele Yardım Hattı: 191