Evde Verimli Zaman Geçirebilmeniz için Online Öneriler

17 Eylül 2023

Burak

Dijitalleşen dünya hayatımızın birçok alanında etkisini gösteriyor. Çoğu kullanıcı için sosyal medyadan ibaret olan dijitalleşme sosyalleşmek, kafamızı boşaltmak ve vakit geçirmek için bir araç olarak görülse de değişim rüzgarı daha uzun süre esecek gibi. Eğitimler, kurslar, sanal turlar derken sadece okuyarak değil video izleyerek, canlı bağlantı sağlayarak dijital, kullanım alanını genişletmeye devam ediyor.

Korona virüs sebebiyle eve kapandığımız bugünlerde sürekli konuştuğumuz konulardan birisi ise evde nasıl verimli zaman geçireceğimiz olduğuna göre dijital önerilere göz atmak kaçınılmaz oluyor. Gerçekten de korona artık etkinliklerin de kaderini değiştiriyor.

Öncelikle kültür- sanat hayatında düşünceli ve verimli oluşumlar göze çarpıyor demek yanlış olmayacak.

İşte bunlardan bazıları:

Viyana Devlet Operası

Viyana Devlet Operası, gösterileri ücretsiz olarak erişime açtığını duyurdu. staatsoperlive.com üzerinden kayıt yaptırarak opera ve bale gösterilerini ücretsiz izleyebiliyorsunuz.

Digital Concert Hall

Seyircili konserleri iptal olan Berlin Filarmoni Orkestrası internet üzerinden yayına başladı. Bir ay boyunca digitalconcerthall.com adresinden kayıt yaptırarak canlı konserlere ve bütün arşive ücretsiz erişebileceksiniz.

 

New York Filarmoni Orkestrası

New York Filarmoni Orkestrası konser kayıtlarını ücretsiz şekilde sunuyor. nyphil.org üzerinden konserleri dinleyebiliyorsunuz.

 

IDFA

Dünyanın en kapsamlı belgesel festivallerinden Amsterdam Belgesel Film Festivali (IDFA) festival tarihinden 300 filmi online erişime açtı. www.idfa.nl/en/collection/free?page=1 linki üzerinden filmleri izleyebiliyorsunuz.


Google Arts & Culture

Google Art & Culture, dünyanın dört bir yanındaki müze ve galeri, sanal turlar ve çevrimiçi sergiler sunmaya başladı. artsandculture.google.com adresinden sanat, tarih ve bilim mekanlarının yüzlercesine ulaşılabiliyor. Platform üzerinden Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü sergilerinden Suna ve İnan Kıraç Vakfı koleksiyonundaki eserleri ve İstanbul kent kültürünü mercek altına alan sergileri de inceleyebiliyorsunuz.

 

Cambridge University Yayınevi

Cambridge University Yayınevi tüm ders kitaplarını ücretsiz erişime açtı. www.cambridge.org/core/what-we-publish/textbooks linki üzerinden giriş yaparak yayınlara ulaşabileceksiniz.

 

Filmmor ve Documentarist

Filmmor ve Documentarist her gün online olarak yeni bir film yayınlama kararı aldığını açıkladı. Filmlerin linklerini sayfalarında paylaşacakları için, sayfaları takip ederek filmleri izleyebilmeniz mümkün. Her gün 16:00’da paylaşılan bu filmler, bir sonraki gün 16:00’ya kadar izlenebiliyor.

Online Eğitim Platformları

Aslında bu platformların hiçbiri yeni değil uzun zamandır hayatımızdalar. Ama bu dönem aktif olarak kullanılacak gibi gözüküyor.

Bunlardan en bilinenleri; Udemy, Google Dijital Atölye, Coursera, Khan Academy, HubSpot Career, Future Learn ve MIT Open Course Ware’dir. Çeşitli alanlarda hem kendiniz hem çocuklar için bazıları ücretli bazıları ücretsiz eğitim alacağınız bu online kurslara kayıt olarak giriş yapabiliyor ve istediğiniz dersleri

Dikkat - Online danışmanlık hizmeti, herkese uygun bir hizmet değildir.
İntihar veya kendine zarar vermek gibi düşüncelere sahipseniz, sitedeki hizmetler size uygun olmayabilir.
Bu durumdaysanız aşağıdaki yardım numaraları ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Acil Yardım Hattı: 112, Polis İmdat Hattı: 155, Aile İçi Yardım Hattı: 183, Uyuşturucu İle Mücadele Yardım Hattı: 191