Son dönemlerde yapılan araştırmalar gösteriyor ki; diğerlerine göre daha yüksek performans gösteren çalışanların %42’si yöneticilerinin kendileri ile yaptıkları görüşmelerden güçlü yönlerini daha fazla ortaya koyduklarını belirtmektedir.
Bununla birlikte çalışanların güçlü yönlerinin farkında varmaları verimliliklerini %7,8 oranında arttırıyor,
Güçlü yönlerine odaklanarak sonuç üreten takımlar diğerlerine göre %12,5 oranında daha yüksek verimlilik sergiliyorlar.
Yöneticiler güçlü yönlere vurgu yaptıklarında performans %36,4 oranında artmış, zayıflıklar üzere vurgu yapıldığında ise bu oran %26,8 oranında düşmektedir.
(CAPP&CO LTD  2018)
Geri bildirim süreci uzun yıllardır temel bir yönetim becerisi olarak kabul edilmekle birlikte ekip motivasyonunu oluşturan en temel unsur olarak da önümüze çıkmaktadır.
Kişisel ve iş sonuçlarını geliştirmek için verilen geri bildirim ancak iyi kabul gördüğünde ve kişi tarafından uygulandığından işe yarar ve sonuç getirir.
Bu workshop çalışmamızda, katılımcılarımız öncelikle ‘Yönetici’ olarak kendi zihin yapımızı inceleyerek bu süreci güven oluşturmak için kullanmanın temelini oluşturacaklar. Böylelikle, geçmişe odaklanmak yerine gelecekte olabilecek fırsatlara yönelik ileri besleme yapmanın yaratacağı zihinsel motivasyonun farkına varacaklardır.
İleri Besleme görüşmelerinde kullanacakları yol haritası ile, çalışanlarının güçlü yönleri ortaya çıkararak gelişim alanları konusunda harekete geçmelerini destekleyeceklerdir.
  • Workshop ZOOM uygulaması üzerinden olacaktır. Telefon, tablet veya bilgisayardan katılabilirsiniz. ZOOM uygulamasını indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Workshop katılım detayları görüşmeden önce size mail ve mesaj ile iletilecektir.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

“Meltem Şakarcan ile Güçlü Takımın Temeli… ‘İLERİ BESLEME’” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.